Cíle práce

Autorka ve své práci provedla uživatelské testování dvěma způsoby, kde v první pomocí dotazníkového šetření ověřuje schopnost široké veřejnosti identifikovat barevné odstíny s odstíny v legendě. Pro tyto účely byly vybrány dvě stupnice z velmi populárního online nástroje ColorBrewer 2.0. Šlo o dvě sekvenční jednobarevné stupnice, konkrétně stupnici červenou a zelenou. Stupnice byly vizualizovány na jevu nadmořské výšky s viditelně vyobrazeným pobřežím a nepřímo respondenty naváděla k odpočítávání jednotlivých barevných intervalů. V eye-trackingové části práce se testovala pouze stupnice červená, a to na dvou různých územích, to mělo za cíl zmírnit závislost výsledků na konkrétní mapě. Eye-tracking experiment testoval dvě skupiny osob, ty s kartografickým vzděláním a kartograficky nevzdělané, kde v každé skupině bylo zahrnuto 26 osob.

V závěrečné části došlo k vyhodnocení úspěšnosti obou testování a jejich vzájemného porovnání napříč různými barevnými stupnicemi, mapovými variantami a charakteristiky respondentů. Autorčina práce si také dávala za cíl otestovat funkčnost nástroje eyetRack, který poskytuje 7 základních funkcí pro zpracování dat z eye-trackeru. Hlavní zaměření bylo na rekurentní kvantifikační analýzu a analýzu ambientní/fokální pozornosti pomocí vizualizace koeficientu K. Tyto pokročilé analýzy jsou pro kompletnost výzkumu doplněny například analýzami sledující čas potřebným pro správné odpovězení otázky a počty fixací jednotlivých respondentů v oblastech zájmu, které byly pro potřeby práce definovány pro každý z testovaných stimulů.

Výstupem práce je praktické ověření dvou často používaných barevných stupnic a podle nich reflektované doporučení k používání barev při tvorbě map s kvantitativními sekvenčními barevnými stupnicemi. Ve výsledcích je brán zřetel na cílovou skupinu uživatelů tvořených map a také jejich charakteristiku v času potřebném pro jejich správné přečtení uživatelem.