Úvod

Diplomová práce se věnuje uživatelskému testování vybraných barevných stupnic v kartografii. Z důvodu jeho populárnosti byly pro účely testování vybrány stupnice z online nástroje ColorBrewer 2.0. Pomocí dotazníkového šetření a eye-tracking testování sleduje správnost a způsob identifikace barevných odstínů v mapě s těmi v legendě. Dotazník je prováděn pro porovnání výsledků od většího počtu osob na dvou různobarevných stupnicích, eye-trackingová část více do hloubky zkoumá jednu stupnici vizualizovanou dvěma způsoby s podrobnějšími informacemi o jednotlivých respondentech.

Výsledky jsou porovnávány mezi skupinami osob s a bez kartografického vzdělání, různými barevnými stupnicemi a dvěma variantami map pro stejnou barevnou stupnici. Pomocí individuálně navržených oblastí zájmu v každém testovaném stimulu eye-trackingového experimentu se analyzuje počet fixací v jednotlivých oblastech, zejména pak v místě nejtmavšího a nejsvětlejšího odstínu mapy. Mimo hlavní cíl práce vytvořit doporučení pro tvorbu map, které používají sekvenční jednobarevné stupnice, byla prakticky ověřena použitelnost nástroje eyetRack. Jde o nástroj nabízející sedm základních funkcí pro zpracování eye-trackingových dat. V autorčině práci šlo hlavně o zaměření na rekurenční kvantifikační analýzu a analýzu fokální a ambientní pozornosti s vizualizací koeficientu K, který definuje převažující druh pozornosti u respondenta. Vzniklá doporučení jako závěr práce jsou navržena v závislosti na charakteristiku map a cílovou skupinu uživatelů.

Summary

The master thesis focuses on user testing of selected colour scales in cartography. Due to the popularity of the online tool ColorBrewer 2.0, its scales were selected for testing purposes. Using a questionnaire survey and eye-tracking testing, it monitors the correctness and method of identifying the colour shades in the map with those in the legend. The questionnaire is conducted to compare the results from a larger number of people regarding two different colour scales, the eye-tracking part explores one scale visualised in two ways with more detailed information about individual respondents in more depth.

The results are compared between groups of people with and without cartographic training, different colour scales and two versions of the maps for the same colour scale. Using individually designed areas of interest in each tested stimulus of the eye-tracking experiment, the number of fixations in each area is analyzed, especially in the area of the darkest and lightest shade of the map. The main goal of this work was to give recommendations for the development of maps that use sequential single hue colour scales. Beyond that, the usability of the eyetRack tool was practically verified. The tool is offering seven basic functions for processing eye-tracking data. In the author's work, the main focus was on recurrent quantification analysis and analysis of focal and ambient attention with visualization of the coefficient K, which defines the predominant type of attention in the respondent's answer. The recommendations as a conclusion of the work are proposed depending on the characteristics of the maps and the target group of users.