Postprocessing v mobilnim mapovani krajiny


Go to content

Diskuze

Text práce

Prvním drobnějším problémem, se kterým jsem se setkal, byla absence lokalizovaných manuálů k testovaným programům. Originální verze jsou, ale v angličtině, takže to nebyla větší překážka. Horší byla situace, kdy některý program lokalizovaný byl, jiný ne a manuál v angličtině. Pojmy si tudíž místy neodpovídaly a bylo nutno se zorientovat pouze podle přesné pozice aktuálního popisku či příslušné ikony.
Další překážkou byla rovněž úzká podpora GPS přijímačů. Praktická zkouška ukázala, že Fujitsu-Siemens Pocket Loox N560 ani Asus MyPal A636N se v programech nemohou spojit s GPS přijímačem. Bezproblémová komunikace nastala až u Trimble Recon, tudíž zařízení, které se nachází na úzkém seznamu podporovaných.
Práce na stolním počítači i v terénu již probíhaly bezchybně a velmi užitečné byly především tutoriály v uživatelských příručkách k jednotlivým programům. Byly komplexně sestaveny a dodávány i s ukázkovými daty a tudíž si uživatel mohl simulovat kompletní proces mapování.
Další problém nastal až při použití národního souřadnicového systému. Pro export dat z programu GPS Pathfinder Office jsem byl dokonce nucen vytvořit si nový soubor s projekcí pro správný převod dat z WGS84. Při použití nadstavby GPS Analyst pro správný export dat do terénního počítače zase bylo nutné mít data zobrazená ve WGS84, jinak nebyl export možný.
Samotné testování probíhalo na lokalitě, která se nachází před kolejemi Šmeralova, tato lokalita obsahuje soubor všech prvků, které jsou vhodné pro komplexní testování (viz kapitola 4.1.). Z důvodu testování bylo měření několikrát opakováno, ale vždy se objevily následující anomálie: snížená viditelnost družit se podepsal na zhoršení přesnosti měřené polohy v blízkosti výškových budov, ale i v těsné blízkosti stromů, či pod jejich korunami. Hodnoty DOP se nacházely většinou v rozmezí 1 - 2 a měření probíhalo vždy při minimální oblačnosti.
Následné zpracování, ale nemohlo těsně navazovat na měření, jelikož je zde několikahodinová prodleva, než jsou k dispozici ke stažení korekce ve formátu RINEX na stránkách CZEPOS.
V celé práci se neobjeví zmínka o srovnání přesnosti GPS dat naměřených jednotlivými programy. Je to z toho důvodu, že na jednom zařízení nebylo možné provádět synchronizované měření oběma programy najednou a při postupném měření převáží chyby definované v kapitole 3.2.


(c) Lukáš Burian 2009 | lukas@burian.net

Back to content | Back to main menu