Postprocessing v mobilnim mapovani krajiny


Go to content

Závěr

Text práce

Praktické testování ukázalo použitelnost obou dvojic programů při získávaní a úpravě dat pro postprocessing. Samotný se ukázal jako účinná a relativně levná metoda pro zpřesnění dat naměřených při mapování krajiny. Osobně preferuji původní dvojici programů společnosti Trimble: GPS Pathfinder Office software s TerraSync software. Jedná se o programy, které jsou k tomuto účelu přímo naprogramovány, a tudíž se s nimi lépe pracuje. Dvojici extenzí pro produkty společnosti ESRI upřednostní především stávající majitelé licencí k programům ArcGIS Desktop a ArcPad, jelikož je nenutí seznamovat se s novým prostředím, ale pouze s několika novými funkcemi.
Postprocessing se rovněž nedá omezit pouze na zpřesnění jakýchkoli GPS dat. Jedná se o komplexní proces, který zahrnoval studium technické dokumentace následovaný nejnáročnější částí - přípravou projektu. Během této části bylo nutné vymezit zájmové území, definovat veškeré mapované prvky s jejich atributy a následně správně uložit a přesunout do terénního počítače. Takto vytvořená data již byla připravena pro zápis informací přijatých z kompatibilního GPS přijímače a následně bylo možné aplikovat postprocessing.
Výsledek dobře dokumentují mapy a tabulky v kapitole 7. Je patrné, že při použití korekcí dochází většinou ke zpřesnění, ale vyskytují se i anomálie, které naměřený bod výrazně posunou ode všech ostatních. Celkově lze pozorovat, že ke zpřesnění dochází hlavně u polygonů a linií, naopak u bodů vede aplikování postprocessingu k posunu, který je mnohdy spíše náhodný a směrem od skutečné polohy měřeného prvku.
Práci s jednotlivými programy hodnotí tabulka 7, kde lze nalézt přehledné hodnocení jednotlivých fází procesu mapování s nejdůležitějšími postřehy ke každému kroku.


(c) Lukáš Burian 2009 | lukas@burian.net

Back to content | Back to main menu