Main menu:
Text práce
Výsledky práce jsou rozděleny do dvou logických celků. Prvním je přehledné srovnání sledovaných parametrů. Druhý naopak přehledně zobrazuje konkrétní výsledky práce s GPS daty ve formě mapových výstupů.
Data z obou programů lze opakováním celého cyklu přenést opět do terénního počítače a doplňovat o nové prvky, či aktualizovat stávající. Spolupráce obou dvojic programů je příkladná. Menší potíže nastaly pouze při použití programu ActiveSync pro přenos dat mezi desktopovým a terénním počítačem. Během celého procesu probíhalo vše, tak jak bylo deklarováno.
Jediný závažný problém, který se vyskytl, byl se souřadnicovým systémem. V obou případech se vyskytla jistá omezení. U programu ArcGIS se jedná o omezení uvedené v kapitole 6.1. Příprava dat, kde je uživatel vázán na souřadnicový systém WGS84. U programu GPS Pathfinder Office se tento problém objevuje při exportu dat do shapefile pro použití v plnohodnotném GIS. V této fázi je uživatel nucen vytvořit vlastní souřadnicový systém.
7.1. Tabulka
K přehlednému srovnání testovaných parametrů slouží tabulka na následující straně (tab. 7). Hodnocení probíhá jako ve škole na pětibodové škále, kde 1 je nejlepší (nebyly nalezeny žádné vážnější chyby, či má oproti konkurenci něco navíc) a 5 nejhorší. Ústřední tři kategorie (Příprava projektu, Mapování a Postprocessing) obsahují čtyři shodné podkategorie.
Jedná se vždy o Uživatelské prostředí, které v sobě zahrnuje hodnocení umístění jednotlivých ovládacích prvků a mapového pole pro praktické využití. Rychlost práce v sobě zahrnuje počet kliknutí pro dosažení požadovaného výsledku i samotnou rychlost aplikace. Intuitivnost hodnotí nutnost studování uživatelského manuálu pro správné použití jednotlivých funkcí ve správný čas a ve správné posloupnosti. Poslední podkategorií je Nutnost dodržení přesného postupu. Tento pojem je jediný ohodnocen logickými atributy Ano/Ne a popisuje nutnost uživatele držet se striktně přesného pořadí jednotlivých kroků nebo naopak volnost pro provádění jednotlivých kroků podle vlastní potřeby.
První a nejdůležitější kategorií je Cena. Konkrétní hodnoty lze nalézt v kapitole 5.1. Známka v závorce uvádí hodnocení v případě koupě plnohodnotné verze TerreSync Professional. Kategorie Příprava projektu odkazuje na kapitolu 6.1., kde jsou jednotlivé postupy podrobně popsány. Program ArcCatalog je v této kategorii vždy o krok pozadu, může za to komplexnost zpracování a daleko širší využití pro jiné funkce. GPS Pathfinder je oproti tomu navržen primárně pro přípravu projektu, tudíž nikde nedochází ke zdržením v podobě hledání potřebné funkce, či konkrétního tlačítka u konkurence mnohdy značně zanořeného v jiných nabídkách a podnabídkách. Známka v kolonce Rychlost práce bere v potaz i práci v programu ArcPad, kde dochází k velmi složitému procesu tvorby formulářů.
Podklady pro známky v kategorii Mapování jsou popsány v kapitole 6.2, pro kategorii Postprocessing v kapitole 6.3. Další kategorií je Převod pro GIS, jedná se o složitost procesu převodu GPS dat do formátu kompatibilního s plnohodnotnými GIS. V programu GPS Pathfinder se jedná o celkem komplikovaný krok popsaný v kapitole 6.4. Konkurenční prostředí je naopak hodnoceno nejlepší známkou, jelikož nejrychlejší varianta pro převod je nemuset provádět převod žádný. V kategorii Příprava pro úpravy v terénu si prostředí nadstavby GPS Analyst mírně pohoršilo díky nutnosti exportovat pouze data zobrazená ve WGS84. HW omezení reflektují situaci, která popsaná v kapitole 3.1.
Tab. 7 Srovnání parametrů testovaných software (zdroj: vlastní zpracování)
7.2. Mapové a datové výstupy
Na následujících stránkách se nachází přehledové mapy zobrazující výsledky krajinného mapování s aplikovaným postprocessingem. Pro větší přehlednost se jedná vždy o sérii tří mapových výstupů z jednoho software doplněných o přehlednou tabulku. První z trojice map znázorňuje data bez korekce a další dvě přidávají již opravená data, pomocí korekcí RINEX ze stanice Kroměříž a pomocí služby virtuální RINEX.