Eurobarometer


Evropská komise zavedla v roce 1974 nástroj pro Analýzy veřejného mínění s názvem Eurobarometer. Pravidělně prozkoumává a analyzuje veřejné mínění obyvatel zemí EU a kandidátských zemí. Další činností, kromě pravidelně se opakujících průzkumů, jsou nárazové průzkumy na speciální téma. Jedním takovým je i průzkum Quality of Life in EU and candidate countries, ve kterém se pracovníci eurobarometeru ptají občanů států EU na jejich životní spokojenost, potřeby a životní cíle.

Způsob získávání dat a jejich koncept


Datová sada Quality of life in EU and candidate countries obsahuje 475 atributů z přibližně 240 otázek. Z každé země bylo náhodným způsobem vybráno 1 000 respondentů pro dotazníkové šetření. Data získaná z databáze Evropské komise nejsou agregovaná, proto je potřeba tyto informace agregovat pro potřeby této práce. Prostorové pokrytí je celkem 31 Evropských států, časové pokrytí je mezi lety 1991 a 2001.

Výběr dat


Z celé obsáhlé datové sady dotazníkového šetření byly vybrány pouze otázky Q4_1 – Q4_10, neboli přímý otázky na spokojenost s konkrétním tématem. I přesto nejsou data zcela ideální, otázka totiž zní: Jak jste v životě spokojeni v souvislosti s daným tématem, buď velmi spokojen, spokojen, nespokojen, velmi nespokojen. Z tohoto důvodu tato datová sada nebude porovnávána a hodnocena s ostatními daty. Dalšími možnými výběry mohly být otázky Q6_1 – Q6_16, kde respondent odpovídá na to, co podle něj jsou v jeho životě 3 faktory, které ho nejvíce ovlivňují. Data jsou sice informačně velice dobrá, ovšem pro potřeby této práce je položení otázky a formát dat nevhodný a proto tyto otázky nebyly do výběru zahrnuty.

Propojení s prostorovými daty


Státy v datové sadě jsou zastoupeny čísly, nikoliv státním kódem nebo názvem státu. Je poměrně obtížné vyhledat seznam který by odkazoval na propojení čísel se státy. Druhým problémem je agregace dat, která je potřeba před propojením udělat. Po přepsání čísel na jména států a agregování jde ale datová sada poměrně snadno propojit s prostorovými daty.

Využití


Datová sada je poměrně starého data a není příliš kompatibilní pro porovnávání s ostatními daty skrz jiný způsob otázek na téma wellbeing. Ovšem pro zjištění wellbeing ze zkoumaného roku je sada dostačující, jiná datová sada totiž data takového starého data nemá.

Zhodnocení


Datová sada nemá pro účely této práce využití. Staré datum výzkumu a nekompatibilní data s ostatními datovými sady znemožňují jakoukoliv práci s datovou sadou a tudíž byla vyřazena z výzkumu. Celkově vzato by se sada měla aktualizovat a pozměnit způsob otázek na obecně zavedený standard v oblasti wellbeing.