Tematické mapy v autostereoskopickém provedení

vrstevnice


VÝSLEDKY

První důležitá část výsledků je zmapování metod tematické kartografie tak jak je popisují přední světoví kartografové. V diplomové práci byly tyto metody agregovány a ohodnoceny na základě podrobností a přesností popisu jednotlivých metod. Výsledkem je soubor metod tematické kartografie s příslušným autorem, který se metodě věnoval ve své publikaci nejdetailněji. Soubor byl posléze hodnocen i z hlediska technické proveditelnosti, jelikož některé varianty map nebylo možné sestrojit z technologických důvodů.

Dalším výstupem práce je sestavený postup a popis softwarů, které mohou být použity při tvorbě prostorových tematických map. V této části jsou popsány nejen jednotlivé softwary, ale i pluginy či další použité nástroje, bez kterých by mapové výstupy nebylo možné vytvořit. Celkově tato část tvoří soubor postupů, jejichž sloučením a kombinací je možné sestrojit jakoukoli mapu z výše vybraných metod tematické kartografie. Jedinečnost takto sestaveného postupu tkví v tom, že vychází z běžně používaných dat v geoinformačních systémech, které zpracovává a přenáší do grafických programů pro výslednou vizualizaci.

Stěžejními výstupy práce jsou ilustrační mapy, které doprovázejí každou z metod tematické kartografie. Celkově bylo v práci vytvořeno 29 ilustračních mapových výstupů a jeden doplňkový. Každý výstup byl proveden na základě přechozího výběru metod tematické kartografie pomocí postupů tvorby map. Jednotlivé metody tematické kartografie jsou na základě předchozího hodnocení rozděleny do třech podkategorií dle aplikace prostoru na danou složku mapy. Veškeré vzniklé možnosti, ať proveditelné či neproveditelné, byly okomentovány a zároveň v případě odchylek od běžného postupu bylo uvedeno, jak se práce na mapě lišila od ostatních. K souboru ilustračních mapových výstupů byla přiřazena také nemapová vizualizace, která ukazuje možnost použití efektu na šikmé záběry budov umístěných v rámci reliéfu.

Posledním výstupem této práce je uživatelské testování ilustračních map. Cílem testu bylo ověřit metody, na jejichž základech byly mapy vytvořeny. Jedná se především o metodu Wiggle stereoskopie, která byla zvolena pro navození prostorového vjemu u pozorovatelů. Dále bylo testováno, zda prostorový efekt aplikovaný na mapové pole neruší tematickou informaci. Bylo potvrzeno, že autostereoskopický efekt je viditelný a že v některých případech tato metoda uživatelům přišla atraktivní a zároveň jim pomáhala při čtení dané tematiky.

Celkově veškeré výstupy této práce byly vytvořeny jak za účelem prezentace možností autostereoskopického efektu aplikovaného na tematických mapách tak i jako ukázka postupů tvorby trojdimenzionálních map tematické kartografie. Díky výsledkům magisterské práce je možné vytvořit prostorové tematické mapové výstupy splňující standardní kartografická pravidla.