Tematické mapy v autostereoskopickém provedení

vrstevnice


ZÁVĚR

Hlavním cílem diplomové práce bylo ověřit tvorbu tematických map v autostereoskopickém zobrazení. Práce probíhala ve čtyřech na sebe navazujících částech. V první řadě byl prozkoumán autostereoskopický efekt společně s metodami tematické kartografie. Zadruhé byl vytvořen návod pro tvorbu prostorových tematických map. Třetí část práce byla věnována tvorbě výstupů a čtvrtá část obsahuje uživatelské testování vytvořených mapových vizualizací.

Pro teoretický základ práce byly využity publikace předních světových kartografů. Na základě rozboru těchto zdrojů byl vytvořen seznam metod tematické kartografie, který posloužil pro vytváření ilustračních mapových výstupů.

Programové prostředky pro tvorbu autostereoskopických mapových výstupů byly vybrány s ohledem vytvoření nejpřímějšího možného pracovního postupu. Softwarové produkty byly voleny tak, aby nedocházelo k nadbytečným přesunům a konverzím dat. Na základě tohoto předpokladu byly vybrány tři stěžejní programy a to ArcGIS 10.4, Corel Draw X7 a 3D Studio Max. Za účelem tvorby autostereoskopických výstupů a případně i některých metod tematické kartografie bylo nutné do těchto programů nahrát pomocné sady nástrojů a skriptů, které rozšiřovaly použitelnost vybraných softwarů.

Vzhledem k velkému počtu tematických metod byl z hlediska omezeného rozsahu práce vybrán jeden případ pro každou z metod, pro který byla vytvořena ilustrační mapová ukázka. Cílem těchto ukázek bylo nejen ověřit možnost logického a technického vytvoření dané mapy v autostereoskopickém provedení, ale zároveň naznačit směr, jakým by další mapy u tematické metody mohly být vytvářeny.

Postupně vznikl soubor 29 ilustračních mapových výstupů a jeden výstup doplňkový, které představují možný způsob jak trojdimenzionální mapy tvořit. Kvůli častým odchylkám od popsaných pracovních postupů při tvorbě ukázek byly k jednotlivým proveditelným i neproveditelným možnostem tvorby map tematické kartografie vypracovány komentáře. Obsahem pokrývají jak tvorbu, tak v některých případech i výhody či nevýhody použití Wiggle stereoskopické metody u dané tematické mapy.

V závěru práce bylo provedeno uživatelské testování vytvořených ilustračních map. Cílem tohoto testování bylo ověřit, zdali je možné z Wiggle stereoskopického efektu aplikovaného u mapy sledovat vjem hloubky. Dále bylo zkoumáno, zda respondentům přijde autostereoskopická ukázka atraktivní a jestli shledávají trojdimenzionální vizualizaci za přínosnou.

Ve výsledku je diplomová práce souborem tematických map, které ilustrují možné použití autostereoskopie v tematické kartografii. Ukazují, jakými způsoby je možné vizualizovat tematická prostorová data. Dále nastiňují možnosti, jak tyto mapy mohou být vytvořeny a graficky zpracovány. Diplomová práce prokázala, že autostereoskopie je metodou, která ve správném použití rozšiřuje možnosti použití tematických map.