Stanovení minimální absolutní chyby
Diagnostika odchylek
Tato kapitola se snaží objasnit vztah mezi (absolutní) odchylkou od referenčního povrchu a jeho morfometrickými parametry. Pro každou aplikaci metody bylo vypočteno osm korelačních koeficientů: na jedné straně rozdílový difgrd a jeho absolutní hodnota difgrd-abs; na druhé straně čtyři morfometrické charakteristiky referenčního povrchu, a to převýšení v buňce 9×9 (range), profilová (curv-prof) a planární (curv-plan) křivost a sklon reliéfu.
Význam sklonu a křivosti pro geomorfologické aplikace, stejně jako vazbu těchto derivátů povrchu na přesnost původního DMR dobře popisuje např. Mitášová, Hofierka (1993).
Výsledky odráží dělená Příloha 22. Na výsledky korelace s křivostí je však třeba pohlížet s určitým odstupem, protože jsou v případě území s1–s4 zatíženy skutečností, že referenční povrch je generován z TINu, který je křivý (ať už plánárně či profilově) pouze na styku jednotlivých trojúhelníků.
V tabulkách v příloze jsou modře zbarveny „vyšší“ záporné a červeně „vyšší“ kladné korelační koeficienty. Pro území rand je hraniční hodnota ±0,5 a pro území s1–s4 hodnota ±0,2. Tyto hodnoty byly stanoveny s ohledem na dosažené výsledky. Autor si je vědom, že korelace o hodnotě 0,2 či 0,5 neimplikuje silnou korelační závislost.
Nicméně lze vysledovat, že zvýšená pozitivní korelace spojuje rozdílový povrch difgrd a planární křivost reliéfu, zatímco profilová křivost dosahuje přesně opačného výsledku: tedy negativní korelace s difgrd. Relativně zvýšené koeficienty lze v těchto kategoriích pozorovat dokonce i u území s1–s4. Logicky pak nelze očekávat výraznější korelaci pro difgrd-abs.
Relativně vyšší koeficienty byly zaznamenány mezi převýšením a difgrd-abs. Polarita korelace je však zřejmě odvislá od konkrétního území – pozitivní pro rand a s1 (kromě Trendu), negativní pro s2–s4.
Za povšimnutí stojí i podobnost koeficientů při korelacích převýšení a sklonu. Obě tyto charakteristiky jsou si velmi blízké, obě se ztotožňují s tvrzením, že hustší vrstevnice generují vyšší hodnoty těchto prvků.
Závěry této kapitoly nejsou průkazné – bylo by vhodné je otestovat na lepší sadě území – jednak reálných, jednak takových, které nepocházejí z TINu.