O práci Poleský NP Topogrid Model Builder Kartografické podklady Vývoj rozvodí Hydrologické char. Závěr Odkazy

©2006 Libuše Dobrá

O práci

Vyznačení rozvodnic na terénu jezer Łęczyńsko – Włodawských je úkolem velmi náročným (Harasimiuk M.a kol. 1998, s.74), a to vzhledem k rovinatému terénu a budování umělých vodních toků. Specifika zájmového území jsou hlavním předmětem zkoumání rozsáhlého projektu prováděného na katedře Hydrologie UMCS Lublin. Tato práce má svým obsahem a koncepcí za úkol naleznout možnosti využití historických a současných digitálních modelů reliéfu a jejich analýz při popisu vývoje v jezerních oblastech. Úkolem není pouhé poznání vývoje, ale především zjištění rozsahu zásahů člověka do krajiny. Takové poznání potom lépe umožňuje návrat hospodářsky využívané krajiny (kulturní) do jejích přirozeného vývoje (renaturalizace). Geoinformační technologie jsou v práci využity jako prostředek umožňující širší náhled na data uchovávaná v analogové podobě již několik století. Novým náhledem můžeme dospět k závěrům, jež nejsou při přímém čtení map zřejmé. Historická data však s sebou přináší i specifické problémy spojené s čitelností a přesností.

Hlavním výsledkem práce nejsou jen mapové výstupy a jejich komentáře. Jde především o postup systematické práce při využívání historických dat, jejich převodu do digitální podoby a využití této podoby k získání dalších poznatků o území.

Úkoly této dílčí práce je vytvoření chronologické řady digitálních modelů reliéfu na základě využití současných i historických analogových podkladů, které budou digitalizovány. Hodnocení mapových podkladů bude zaměřeno na hypsometrická data. Důležitým aspektem pro tvorbu DMR jsou specifika zájmového území: relativně malá výšková členitost a značné množství antropogenních zásahů do přirozeného reliéfu.

Dalším úkolem práce je nastínění možností využití povrchových analýz nad DMR pro zjištění změn ve vývoji odtokových poměrů v zájmovém území.

edílnou součástí práce je zpracování podrobné hydrologické charakteristiky zájmového území vycházející z dostupné literatury. Na tomto místě je třeba upozornit, že studie Dr. Marka Turczyńského bude tyto poměry dále specifikovat.

Celkovým výsledkem práce bude několik DMR z různých časových období, chronologický vývoj rozvodních poměrů, nástin dalšího využití DMR při povrchových analýzách, hodnocení podkladových dat a hydrologická charakteristika./p>