O práci Poleský NP Topogrid Model Builder Kartografické podklady Vývoj rozvodí Hydrologické char. Závěr Odkazy

©2005 Libuše Dobrá

Topogrid

Topo to raster - Topogrid je interpolační metoda vyvinutá speciálně pro modelování hydrologicky korektního DMR. Zahrnuje vrstevnice, body, toky, vodní plochy, sinky (malé bezodtoké oblasti vzniklé při interpolaci) a bariéry (angl. boundary).

Spojuje tři výše uvedené interpolační metody, přičemž klade důraz na hlavního erozního činitele – vodní tok. Znalosti chování povrchů využívá k omezení interpolačních procesů. Výsledkem je správná interpretace hřebenů a toků. Jde o hladký povrch vytvořený splinovou funkcí, do kterého jsou dále implementovány náhlé změny terénu – hřebeny a vodní toky. Tzv. globální odvodňovací podmínka omezuje vznik sinků. Spojením rozdílných interpolačních metod získává tato metoda přesnost lokální interpolace (IDW) a přitom neztrácí souvislosti dané globálními metodami (kriging, spline). Podmínka odvodnění umožňuje generovat DMR o vysoké přesnosti bez nutnosti velkého množství vstupních dat.

Při zadání vstupních údajů jsou pro výpočet vyžadovány další kontrolní parametry (defaultně nastaveny).

- „Budring in the streams“ podle Maidment D., Reed S., Patou J. (1997) – jde o modifikaci DMR. Metoda zvětšuje výškové rozdíly mezi vodními toky (zahrnutými do DMR) a okolními výškami gridu s cílem zjištění skutečných povodí v méně členitých oblastech.

- Pro získání hydrologicky korektního DMR je třeba odstranit (vyplnit) bezodtoké oblasti (sinks, pits - vzniklé při interpolaci) příkazem „fill“ (Spatial Analyst). Při přepisu dat může dojít k odstranění skutečných depresí.

- RMS chyba (Root Mean Square error) - neprostorový ukazatel chyb, hodnota udávající úspěšnost interpolace (nakolik si datové sady odpovídají). Pro vyhodnocení chyby jsou známy dva postupy:

1. pro interpolaci z vrstevnic by neměla chyba přesáhnout 1/3 intervalu vrstevnic,
2. při vyhodnocování z více vstupních dat interpolovaných do gridu současně by chyba neměla přesáhnout 1 velikosti pixelu.

RMSE = odmocnina((suma(xi-xj)2)/n), kde xi je daná hodnota pixelu, xj je určená hodnota pixelu a n je počet bodů (pixelů), které vstupují do kontrolního procesu.

Postup tvorby DMR